Marie Van Brittan Brown (1922-1999) była amerykańską pielęgniarką i innowatorką. W 1966 roku, wraz ze swoim mężem Albertem Brownem, technikiem elektroniki, wynalazła pierwszy system bezpieczeństwa domowego z wykorzystaniem kamery wideo. W tym samym roku złożyli wniosek o patent na swój innowacyjny system, który został przyznany w 1969 roku. Jej wynalazek zapoczątkował rozwój współczesnych systemów bezpieczeństwa domowego, które są używane do dziś.

Powody wynalazku

Marie Van Brittan Brown pracowała jako pielęgniarka i miała nieregularne godziny pracy. Często wracała do domu późno w nocy, gdy jej mąż, który również pracował jako elektryk, był nieobecny. Mieszkali w Queens, w Nowym Jorku, gdzie wskaźnik przestępczości był bardzo wysoki. Marie obawiała się być bezbronna w sytuacji zagrożenia lub napadu. Ponadto, czas reakcji policji na zgłoszenia z jej okolicy był bardzo długi. Zainspirowana tymi problemami, Marie postanowiła wymyślić sposób, aby móc zobaczyć, kto jest przy jej drzwiach, jeśli usłyszy pukanie, bez konieczności otwierania drzwi lub narażania się na niebezpieczeństwo.

Opis wynalazku

System bezpieczeństwa domowego wynaleziony przez Marie i jej męża składał się z czterech wizjerów, przesuwnej kamery, monitorów telewizyjnych i mikrofonów dwukierunkowych. Kamery mogły przemieszczać się od wizjera do wizjera. Te kamery były podłączone do monitorów telewizyjnych wewnątrz domu, a za pomocą tych monitorów Marie mogła zobaczyć dokładnie, kto jest przy jej drzwiach. Mikrofony dwukierunkowe pozwalały Marie komunikować się z osobą na zewnątrz. Miała również pilota, który pozwalał jej odblokować drzwi z bezpiecznej odległości. Wreszcie, mogła nacisnąć przycisk alarmowy, który wysyłał sygnał do policji lub ochrony.

Dalsze losy i wpływ wynalazku

Wynalazek Marie i jej męża spotkał się z uznaniem i uzyskał nagrodę od Narodowego Komitetu Naukowego za swoją pracę. Ich wynalazek został również doceniony przez The New York Times. Wynalazek Marie i jej męża był cytowany w 32 kolejnych wnioskach patentowych. Ich wynalazek zapoczątkował system, który jest nadal aktualny w dzisiejszym społeczeństwie i jest wykorzystywany w takich miejscach jak banki, biura i kompleksy mieszkalne. Ich wynalazek przyczynił się również do rozwoju telewizji przemysłowej (CCTV), która jest szeroko stosowana do monitorowania przestrzeni publicznych i prywatnych. Marie Van Brittan Brown zmarła w wieku 76 lat w 1999 roku, ale jej dziedzictwo trwa. Jest uważana za jedną z pierwszych Afroamerykanek, które wniosły znaczący wkład w dziedzinie technologii i innowacji. Jej córka Norma również podążyła śladami matki i została pielęgniarką i wynalazczynią. Miała sukces w dziedzinie innowacji, jak i jej matka, ponieważ miała ponad 10 wynalazków

ilustracja: Google Patents